Våren närmar sig och många planerar nu att kläcka kycklingar. En av de vanligaste frågor vi får är varför det blev ett dåligt kläck. Här kommer därför ett långt inlägg om vad som påverkar ditt kläck, oavsett om du har en höna som vill ruva eller kläcker i äggkläckare!

Tuppen o hönan
Man kan tro att det inte spelar så stor roll hur tuppen och hönan är – ägg som ägg? Men det gör det! Gammal tupp skjuter lösa skott – inget drag i kanonen 🙂 Han är helt enkelt sämre på att befrukta. Är tuppen för ung kan det vara så att han inte riktigt får till det, eller helt enkelt får komma till. Hönan vill ha en genteman som flirtar, dansar och bjuder på godbitar :). Om hönan inte gillar tuppen kan det till och med hända att hon skjuter ut satsen, knixar till och väljer bort honom som partner.
Rätt storlek i förhållande till hönan behövs också för att han ska kunna befrukta. För liten tupp når ej, för stor kan bli katastrof och innebära rejält skadad höna. Med andra ord, välj tupp med omsorg!
En ung höna lägger mindre ägg än storleken som är rasttypisk. Eftersom skalmängden är densamma i hönans ägg oavsett storlek blir det ett tjockare skal. En gammal höna lägger mer sällan och med tunnare skal. Då kan skalet vara skört och lätt skadas. Välj ägg som är lagda av en höna som inte är för ung, men heller inte för gammal.

Hönan behöver extra näringsrik mat, med grönt och kanske även lite extra vitaminer. All näring som behövs för att en frisk och stark kyckling ska bildas måste finnas i ägget, inget tillförs utifrån. Det är därför hönan själv oftast vill lägga sig och ruva på våren. Då finns grönt och annat gott ute, det är också fler ljusa timmar per dag. Det innebär att hönan hinner äta tillräckligt för att äggen ska vara fullmatade med näring.
Var i rangskalan är hönan? Är hon för lågt i rang kanske hon inte får vara ifred o ruva, hon blir bortputtad och äggen kallnar. Är det oroligt i hönshuset kan någon annan höna ta över ruvningen fullständigt. Har man en höna som är lågt i rang kan det vara bra att avskärma så att hon får vara ifred, men hon behöver fortfarande kunna jordbala, äta och komma ut och bajsa. Se också till att hon inte lägger en ruvbajs bland äggen, i ett nödläge måste du tvätta av dem. Annars kvävs kycklingen. Mer om det nedan 🙂
Om du har höna i hönshus som ruvar, märk äggen med en blyertspenna. Då vet du om andra hönor eller hönan lägger fler ägg i samma rede. I sådana fall kläcks kycklingarna olika dagar, och hönan kan kliva av när de är nästan klara. De kycklingar som inte är färdigutvecklade dör då. Visste du att en höna kan ta med sig ett ägg under vingen och flytta runt det? De kan hoppa imponerande högt och fortfarande ha med sig ägget om de bestämt sig för exempelvis ett annat rede 🙂

Hönan ska inte ruva för högt upp, utan i marknivå. Det får inte vara kallt, fuktigt eller dragigt.
Har man rede på marken ska man tänka på att kanten in till redet ska vara max 4–5 cm så att kycklingarna kan ta sig in och ur redet de första dagarna. Annars riskerar de att hamna utanför och bli kalla eller skadade.
Ägget
Ägget ska vara så färskt som möjligt. Då har du större chans till ett bättre kläck (Det behöver dock alltid vila i ett dygn).
Ju äldre ägget är ju mindre massa har du i ägget. Det beror på att vätska avdunstar genom ägggskalet som har en massa små porer. Då får du för stor luftblåsa i den trubbiga änden av ägget. Är luftblåsan för stor finns inte tillräckligt med utrymme i ägget för att kycklingen ska kunna växa som den ska. Ju äldre ägget är ju sämre kläck får du. Man kan absolut kläcka ägg som legat ganska länge, men bör då räkna med ett generellt sämre kläck.
Ägget ska vara i rastypisk storlek. Ägg som läggs av en för ung höna har tjockt skal, en gammal höna tunt skört skal. Risken är större att ett tunt skal spricker, vilket innebär att bakterier lättare kommer in och kycklingen dör. Ett tjockt skal kan innebära att kycklingen inte kan ta sig ut.

Välj så rena ägg som möjligt. Du bör inte tvätta ägget eftersom det har en hinna som hindrar bakterier från att komma in i ägget. Hinnan finns naturligt på skalet. Däremot är det bra att decinficera ägget för att förhindra att sjukdomar kommer med kycklingen som kläcks. Det är extra viktigt att behandla med Virkon S när man köper avelsägg.
Om man köper ägg som skickas så minskar i stort sett alltid andelen ägg som kläcks. Det kan vara att luftblåsan går sönder i transporten, eller att äggsnoddarna som håller gulan på plats brister. Det kan också bero på att ägget blivit för varma, för kalla, eller helt enkelt bara transporterats under längre tid så att ägget åldrats för mycket. Det kan också bildas små sprickor i skalet under transport. Det är en god idé att lysa äggen. Har du oturen att ett ägg gått sönder under transporten kan också de andra äggen blivit kladdiga och fått porerna tilltäppta.

När du hämtat in dina ägg är det viktigt att äggen får vila minst ett dygn innan de läggs i äggkläckare eller du ger dem till en höna. När de ska vila ska de ligga i äggkartong och kartongen ska ha ändrad lutning två gånger om dagen. Se mer här. Detta gör man för att ägggulan ska centreras i ägget. Märk exempelvis kartongen med en sol och måne, tippa åt ena hållet morgon, åt andra hållet kväll.
Äggulan ska vara centrerad för att groddskivan som finns på gulan ska ligga i fritt och inte ligga mot skalet. Om den ligger mot skalet riskerar kycklingen att bli missbildad. Det ska vara lagom temperatur 12-18 grader där man förvarar äggen. Kanske har du en källare eller garage som passar, är det svalt avdunstar mindre vätska.
Guide med detaljerad beskrivning på hur du låter äggen vila och desinficerar finns här >>
Är ägget befruktat? Har du egna ägg kan du helt enkelt knäcka några ägg och se efter. Hur du ser det hittar du här. Har du för låg befruktningshalt får du felsöka enligt ovan. För gammal tupp? För lite näring? Dålig charmör?

Samlar du ägg från egen flock för att kläcka kycklingar är det bra om de är max 4-5 dagar gamla. Efter det går kläckhalten ner. Det blir fortfarande kycklingar, men det blir inte riktigt lika många och lika bra.
Lys alltid alla ägg du tänker använda, antingen du tänker ge dem till en höna eller lägga i en äggkläckare. Enklast är att lysa med en ägglampa. Då ser du om det finns sprickor i äggskalet, om luftblåsan ser ok ut och om äggsnoddarna är på plats så att gulan är centrerad.
Sortera bort ägg du inte tycker ser bra ut. Lys också äggen efter 5-7 dagar. Lys gärna i ett mörkt rum. Då ser du om spindeln har börjat bildas, eller om det är obefruktat. Är du tveksam? Låt det ligga några dagar och lys igen.
Lys också gärna när du stänger av vändningen på din kläckare eller några dagar innan kläck om du har ägg under en höna. Hönan brukar sortera ut ägg som är dåliga, genom att putta ut dem utanför redet. Lägg inte tillbaka ägg som hönan puttat ut, hönan vet oftast bäst. Har du ägg i äggkläckare som inte är ok, ta bort dem. Du vill inte ha ett ägg som ruttnar och exploderar i äggkläckaren. Hantera äggen försiktigt, vänd dem inte för mycket. Lys från den trubbiga änden så ser du lättare.
Äggkläckaren
Val av äggkläckare spelar roll! Välj äggkläckare med omsorg. En stabil och pålitlig äggkläckare ger bättre kläck helt enkelt. En äggkläckare som har reservdelar och kan underhållas och repareras blir också oftast en god investering över tid, och ett hållbart val.
Storleken bör passa det antal ägg du oftast vill kläcka. Du bör fylla den vid de flesta kläck, och som minst till 3/4. Äggkläckarna är konstruerade för att användas med max antal ägg eftersom äggen i sig håller fukt och värme

Följ alltid instruktionerna som följer med just din äggkläckare.
Placera din äggkläckare så att solen inte kan skina in på den. Den får heller inte stå i drag. Den ska stå i normal rumstemperatur (se din instruktionsbok). Välj också en plats som har så stabil temperatur och luftfuktighet som möjligt. (Tvättstuga eller kök är oftast inte optimalt)
De flesta av råden ovan gäller oavsett om du vill kläcka kycklingar, vaktlar eller andra fjäderfä. Äggkläckarna är förinställda på höns, men ofta finns äggbrickor eller äggbackar även till andra sorters fjäderfä. Funderar du över vilken äggkläckare som passar dig, eller behöver andra råd, kan du alltid ringa Anna hos oss. <3
Lycka till med ditt kläck!
